english version polska wersja

Kontakty pro rezervaci

mobil: +420 774 415 986 . email: navrsi@navrsi.eu . František Švec . IČ:87992124

Chata Návrší je ideální východisko pro pěší výstup na Králický Sněžník.

Pro cyklisty je v okolí několik úžasných okruhů jak pro horská (např. směr Králický Sněžník a Horní Morava, nebo trasa přes Paprsek), tak pro treková kola.

Bezprostřední okolí

Staré Město pod Sněžníkem – Křižovatka a východisko turistických cest na Králický Sněžník a západní část Rychlebských hor. V okolí je dost běžkařských terénů (Paprsek, Kunčice, Olšanka). Je dobře dostupné vlakem z Hanušovic.

Králický Sněžník (1424 m) – Vrchol poskytuje dobré rozhledy, protože je plochý a porostlý pouze trávou. Na vrcholu najdeme pozůstatky kamenné rozhledny z r. 1899, která byla polskými ženisty r. 1973 odstřelena. Dnes působí nahromaděné kamení jako součást vrcholu, která tam byla vždycky. Kousek opodál stojí cedule upozorňující, že tudy vede státní hranice a že je tu hraniční přechod (pro pěší) otevřený v sobotu a neděli. Kousek pod vrcholem ve výšce 1390 m pramení řeka Morava. Pramen vytéká ze zastřešeného a uzavřeného přístřešku. Odtud je krásný výhled do údolí směrem na Králíky. Nedaleko jsou pozůstatky Lichtenštejnovy chaty, ze které po požáru zůstal jenom zastřešený suterén. Jenom o pár metrů dál stojí známá socha Slůněte – symbol Králického Sněžníku.

obrázek: okoli1.jpg; rozlišení: 392 × 220 px; velikost 18 kb;

obrázek: okoli2.jpg; rozlišení: 391 × 220 px; velikost 22 kb;

Malý Sněžník (1337 m) – Vrchol, který je narozdíl od Králického Sněžníku zalesněný, ale přesto poskytuje dobré výhledy. Leží na státní hranici a je dobře přístupný od chaty Hala pod Snieznikem.

Vlaštovčí kameny – Chráněné bizarní skály a kamenná moře. Dříve kolem vedla červená značka, která ale od poloviny 80. let vede odklonem a na vrchol stoupá pouze žlutá.

Prudký potok – Pramení na rašeliništi pod vrcholem Sušiny. V soutěsce jím vytvořené je mnoho vodopádů a kaskád. Soutěska je velmi vhlká, pokrytá mechem a kapradinami a přehrazená padlými stromy.

Tvarožné díry – Vápencové jeskyně, které jsou veřejnosti nepřístupné (ale dá se do nich dostat). Soustava úzkých a nízkých chodeb je dlouhá 250 m částečně jí protéká potok.

Patzeltova jeskyně – Malá jeskyně tvořená pouze jednou šikmou chodbou se síní a jezírkem. Leží na západním svahu Podbělky. Protože k ní nevede turistická značka ani jiná cesta a není v lese z dálky vidět, chce to trochu trpělivosti při jejím hledání.

Velká Morava – Známé lyžařské středisko a východisko túr na Králický Sněžník. V obci je několik vleků a dva hotely (Prométheus a Sněžník).

Paprsek – Známě lyžařské středisko, překrásné výhledy na hlavní hřeben Jeseníků i skupinu Králického Sněžníku s hřebenem Sušiny.

Meteoradar

webkamera

webkamera návrší

aktuálně

Od: Hugo z: 25.11.2019 20:20:45

Provoz: ne-čt 11:00–15:00 pá-so 10:00–22:00

obrázek: tc_stul_navrsi.jpg; rozlišení: 180 × 135 px; velikost 7 kb;
Horská chata Návrší Stříbrnice, 788 32 Staré Město pod Sněžníkem (okres Šumperk) GPS: N50°11'7.21" E16°52'59.62"